Printr-o postare pe pagina oficială de facebook, Ministerul Afacerilor Interne din România demontează o informație falsă promovată în ultimele zile în mediul online cu privire la protejarea populației împotriva COVID-19.
Potrivit informațiilor distribuite de mai multe persoane și care sunt atribuite cercetărilor de la Standford, dacă bei apă la fiecare 15 minute, virusul nu se atinge de tine.
„❗️❗️❗️VĂ RUGĂM SĂ NE SPRIJINIȚI PRIN DISTRIBUIREA ACESTEI INFORMĂRI❗️❗️❗️
?O informaţie falsă atribuită cercetătorilor de la Stanford circulă online în ultimele zile. Potrivit acesteia, dacă bem apă la fiecare 15 minute virusul ajunge în stomac unde este neutralizat, în loc să ajungă în căile respiratorii.
?Acest tip de informație se încadrează în categoria de știri false care oferă soluții mult simplificate pentru probleme cu o complexitate mare.
?Hidratarea organismului este importantă în orice condiții, indiferent de contextul epidemiologic actual. Consumați zilnic o cantitate suficientă de apă, adaptată la greutatea dumneavoastră și la nivelul de efort fizic depus. Este important ca orice tratament să fie luat doar la indicația medicului, nu în urma sfaturilor de pe internet.
?Cele mai importante măsuri de prevenție pentru infecția cu noul coronavirus sunt reducerea contactului cu alte persoane și spălatul pe mâini, cel puțin 30 de secunde, ori de câte ori este necesar.” este mesajul Ministerului Afacerilor Interne publicat pe pagina de facebook.








