103 cazuri noi COVID în Brașov în ultimele 24 de ore. Situația covid din 2 februarie

2.676 de noi cazuri de infectare cu noul coronavirus și 111 decese asociate au fost raportate în ultimele 24 de ore în România, 103 de infectări fiind din Prahova. În acest interval au fost efectuate puțin peste 30.000 de teste rapid antigen și PCR. Numărul pacienților internați la terapie intensivă a scăzut până la 967 de persoane.

Situația covid din 2 februarie 2021

Până astăzi, 2 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 732.732 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

678.473 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.676 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13929791,6
2.Arad15777261,1
3.Argeș20303320,69
4.Bacău18751281,00
5.Bihor20152531,35
6.Bistrița-Năsăud8278280,99
7.Botoșani9920481,48
8.Brașov289541032,12
9.Brăila9348150,76
10.Buzău901670,48
11.Caraș-Severin7714171,25
12.Călărași719090,79
13.Cluj357561692,36
14.Constanța30060971,46
15.Covasna5582240,66
16.Dâmbovița16659581,13
17.Dolj17531371,11
18.Galați18972811,35
19.Giurgiu7335190,9
20.Gorj5822380,91
21.Harghita5826130,56
22.Hunedoara13713781,47
23.Ialomița7695210,89
24.Iași31417850,87
25.Ilfov28712892,43
26.Maramureș138781272,77
27.Mehedinți5591120,71
28.Mureș16784681,02
29.Neamț12804431,31
30.Olt1059390,45
31.Prahova26138350,91
32.Satu Mare8493741,68
33.Sălaj7224281,91
34.Sibiu18549531,03
35.Suceava190461201,63
36.Teleorman9037601,03
37.Timiș327201903,17
38.Tulcea609780,74
39.Vaslui12072450,96
40.Vâlcea11111301,07
41.Vrancea7780160,41
42.Mun. București1190112521,96
43.Cazuri noi nealocate pe județe1392*252
 TOTAL732.7322.676

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 905 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA32
2ARAD13
3ARGEŞ13
4BACĂU11
5BIHOR20
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI19
8BRĂILA2
9BRAŞOV18
10BUZĂU5
11CĂLĂRAŞI6
12CARAŞ-SEVERIN14
13CLUJ44
14CONSTANŢA67
15COVASNA14
16DÂMBOVIŢA12
17DOLJ16
18GALAŢI30
19GIURGIU2
20GORJ18
21HARGHITA4
22HUNEDOARA35
23IALOMIŢA16
24IAŞI25
25ILFOV17
26MARAMUREŞ21
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI98
29MUREŞ13
30NEAMŢ19
31OLT8
32PRAHOVA24
33SĂLAJ18
34SATU MARE33
35SIBIU16
36SUCEAVA71
37TELEORMAN30
38TIMIŞ74
39TULCEA
40VÂLCEA10
41VASLUI4
42VRANCEA8
TOTAL905

Până astăzi, 18.513 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 01.02.2021 (10:00) – 02.02.2021 (10:00) au fost raportate 111 decese (67 bărbați și 44 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și București.

Dintre acestea, 8 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 29 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 39 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 28 decese la categoria de peste 80 de ani.

106 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.855. Dintre acestea, 967 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.472.825 de  teste RT-PCR și 128.485 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 23.287 de teste RT-PCR (14.755 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.532 la cerere) și 7.180 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 40.092 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.310  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 57.896 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 166 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.506 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 890 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 1 februarie, 4.603 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 777.500 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 5 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 8.093 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.050 în Italia, 1.913 în Spania, 187 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.115 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 7 în Suedia,  131 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 37 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 2 în Bulgaria, 12 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 13 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 2 în Singapore  și câte unul în Argentina, Tunisia, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 151 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 25 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 4 în Irlanda, 2 în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 21-28 ianuarie 2021, au fost raportate 18.849.065 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAŢI*
Regatul Unit3.647.463 (+251.504) 97.939  (+8.678)        9.735        (+83)
Franţa3.053.617 (+142.628) 73.049  (+2.766)    231.525      (+913)
Spania2.593.382 (+256.931) 56.208  (+2.439)    150.376            –
Italia2.466.813  (+85.536) 85.461  (+3.284) 2.024.523  (+13.975)
Germania2.141.665 (+101.006) 52.087  (+5.454) 1.952.835  (+12.789)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 1 FEBRUARIE 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI*
99.727.853 (+5.144.980)2.137.670  (+100.957)57.290.606    (+241.368)

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 21-28 ianuarie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 31 ianuarie –1 februarie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

RECOMANDĂRI