Acuzat că și-ar fi înscenat atacul cu cerneală, incident petrecut ieri la Iași, George Simion, liderul AUR susține că această ipoteză este falsă.
George Simion, co-președintele AUR, a fost atacat de un bărbat, care i-a vărsat cerneală în față. Incidentul s-a petrecut, ieri, la Iași, unde liderul AUR a organizat o întâlnire cu simpatizanții partidului său cu ocazia Micii Uniri.
Acuzat de înscenare, Simion a declarat că atacatorul este membru USR.
”Am fost la mătușa mea. Cu spirt și cu tifon m-am curățat, m-a ajutat mătușa mea și am dat-o jos. Nu e nicio problemă. Am înțeles că a fost un băiat de la USR și soția lui care au vrut să facă gestul acesta. Nu era tocmai inspirat, dar nu-i purtăm pică. Așa sunt cei de la USR.
Așa au făcut și în 2016, 2017. Și noi suntem extremiștii – așa zice Dacian Julien Cioloș.
E suficient să se uite la cine e acel domn și cu soția lui. Sunt niște oameni fanatizați ideologic pe zona asta neomarxistă, globalistă, care urăsc tot ce înseamnă România” za declarat Simion la Antena 3.
