Situația Covid-19 la nivel național. Rata incidenței în județul Brașov – 5,22

Grupul de Comunicare Strategică a transmis, sâmbătă, situația Covid-19 la nivel național. În Județul Brașov rata incidenței a ajuns la 5,22 la mia de locuitori, fiind confirmate un număr de 273 de cazuri noi.

La nivel național, în ultimele 24 de ore, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, au fost înregistrate 14.019 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 191 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba248332355,44
2.Arad291942956,40
3.Argeș318671684,42
4.Bacău316532863,64
5.Bihor342083354,28
6.Bistrița-Năsăud157611305,14
7.Botoșani179761384,04
8.Brașov496132735,22
9.Brăila158521464,53
10.Buzău156412143,85
11.Caraș-Severin141131344,28
12.Călărași129311804,47
13.Cluj687704887,52
14.Constanța518585025,96
15.Covasna9469582,13
16.Dâmbovița261082123,58
17.Dolj351944167,00
18.Galați325512224,16
19.Giurgiu136411125,81
20.Gorj11288913,11
21.Harghita96941052,26
22.Hunedoara268352654,87
23.Ialomița133681485,55
24.Iași534825716,16
25.Ilfov5667459813,60
26.Maramureș256931294,52
27.Mehedinți114551666,65
28.Mureș275983243,32
29.Neamț233902553,82
30.Olt188852625,64
31.Prahova441537756,03
32.Satu Mare169751503,53
33.Sălaj136041116,41
34.Sibiu304012134,59
35.Suceava313722284,30
36.Teleorman178331876,36
37.Timiș685156329,79
38.Tulcea9935933,74
39.Vaslui204791204,49
40.Vâlcea193081824,37
41.Vrancea131951553,39
42.Mun. București230481254312,65
43.Din străinătate**153413 
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

18860*

1.159 
 TOTAL1.346.24014.019 

 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.292 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA23
2ARAD16
3ARGEŞ30
4BACĂU15
5BIHOR11
6BISTRIŢA-NĂSĂUD6
7BOTOŞANI15
8BRĂILA2
9BRAŞOV41
10BUZĂU34
11CĂLĂRAŞI11
12CARAŞ-SEVERIN14
13CLUJ27
14CONSTANŢA51
15COVASNA16
16DÂMBOVIŢA22
17DOLJ70
18GALAŢI22
19GIURGIU12
20GORJ21
21HARGHITA20
22HUNEDOARA25
23IALOMIŢA8
24IAŞI61
25ILFOV91
26MARAMUREŞ9
27MEHEDINŢI5
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI236
29MUREŞ28
30NEAMŢ23
31OLT31
32PRAHOVA33
33SĂLAJ 12
34SATU MARE16
35SIBIU5
36SUCEAVA47
37TELEORMAN79
38TIMIŞ57
39TULCEA7
40VÂLCEA11
41VASLUI23
42VRANCEA6
 Total   1.292

 

„Până astăzi, 39.209 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 08.10.2021 (10:00) – 09.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 282 de decese (134 bărbați și 148 femei), dintre care 3 decese anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Constanța, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București”, a anunțat Grupul de Comunicare Strategică.

Dintre cele 282 de decese, potrivit GSC, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă  0-9 ani, 1 la categoria de vârstă 20-29 ani, 2  la categoria de vârstă 30-39 ani, 17 la categoria de vârstă 40-49 ani, 38 la categoria de vârstă 50-59 ani, 67 la categoria de vârstă 60-69 ani, 88 la categoria de vârstă 70-79 ani și 68 la categoria de vârstă peste 80 ani.

„244 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 14 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 24 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Sunt raportate 3 decese anterioare intervalului de referință, produse în luna septembrie 2021, ale unor pacienți din județele Bacău, Sălaj și Teleorman. În intervalul de referință (ultimele 24 de ore) au fost înregistrate 279 de decese.

Din totalul de 282 de pacienți decedați, 272 erau nevaccinați și 10 vaccinați. Pacienții decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 45 și 87 de ani. Dintre pacienții decedați vaccinați, 9 prezentau comorbidități și 1 nu prezenta comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 15.550. Dintre acestea, 1.593 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 411 sunt minori, 383 fiind internați în secții și 28 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.818.833 de teste RT-PCR și 3.609.596 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.392 de teste RT-PCR (12.862 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.530 la cerere) și 43.218 teste rapide antigenice”, a anunțat Grupul de Comunicare Strategică.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

RECOMANDĂRI