Administrația Națională de Meteorologie a emis o nouă atenționare de cod galben de caniculă și de disconfort termic. Temperaturile maxime se vor situa în general între 34 și 38 de grade Celsius.
Valul de căldură va persista, duminică, 1 august, potrivit ANM. Astfel, în cea mai mare parte a țării, iar disconfortul termic va fi ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități.
„În regiunile vestice, sudice și local în restul teritoriului va fi caniculă. Temperaturile maxime se vor situa în general între 34 și 38 de grade, iar noaptea, local, temperaturile nu vor coborî sub 20 de grade”, a precizat ANM.
Foto cu caracter ilustrativ








