O educatoare de la o gradinita din Bucuresti a fost condamnata definitiv la doua luni de inchiosare cu suspendare pentru purtare abuziva dupa ce l-a agresat verbal pe un baietel de trei ani pe care il avea in grija. In urma procesului, educatoarea a fost obligata sa ii achite copilului si daune morale de 8.000 de euro. Sentinta scoate la iveala cum au ajuns parintii sa isi dea seama ca fiul lor e abuzat.
- „Dezbraca-te, dezbraca-te, ca mi-ai mancat ficatii, nu pot sa te mai inghit, de imputit in halu’ asta!”;
- „Dezbraca-te ca imi vine rau! Dezbraca-te ca nu te mai suport asa in halul asta!”;
- „Mananca mai repede! Daca nu mananci, nu pleci! Mananca-ti maru’! Scalambatule ce esti, da aratare! Ne-ai mancat ficatii la toti, nu te mai suportam niciunul, da zbieretele tale, ca zbieri ca un nebun!”;
- „Da, spune tu! Asta trebuie sa doarma in grajd, ma, in grajd! Nu se poate asa ceva, nu se poate, cat sa-l suport?”;
- „Spune tu, ce sa-i fac eu la animalu’ asta?”;
- „E bou rau, ma! Exact ca tac-su!”;
- ” Ia-ti pisatu’ de-aici!”;
- „Sa nu te mai pisi in pat ca te strang de gat! Da-te! Hai, culca-te! Asa.”;
- „Da-te, ma, jos! Du-te, ma, la toaleta, talambule!”;
- „Esti pisat, ma? Nu vorbesti nimic, ma, nimic! Si tatal lui ce spune, ca vorbeste, cand dracu’ vorbeste? Cand doarme?”
Sunt doar cateva dintre expresiile adresate de o educatoare de la gradinita din cadrul Scolii Generale 41 din Bucuresti unui copil de trei ani. In urma descoperirii de parinti, educatoarea a fost trimisa in judecata si condamnata definitiv la doua luni de inchisoare cu suspendare pentru purtare abuziva.
Totodata, educatoarea a fost obligata sa ii achite copilului daune morale de 8.000 de euro si i s-a interzis sa exercite profesia de cadru didactic in invatamantul prescolar pe o perioada de un an.
Citește continuarea pe ziare.com








