med_75ab5.jpg

Tragedie în județul Botoșani, unde un bărbat de 70 de ani care a vrut să se trateze singur, acasă, de covid, a murit după ce a luat în exces paracetamol. Medicii avertizează că paracetamolul nu trebuie luat preventiv, pentru că nu protejează împotriva infectării cu COVID-19, iar în cantități mari poate provoca decesul pacienților.

Un bărbat de 70 de ani din Botoșani a murit la spital din cauza unui stop cardiorespirator, după ce a suferit o insuficiență de organe în urma intoxicației cu banalul Paracetamol, scrie Monitorul de Botoșani.

„Pacientul prezenta un test rapid Covid pozitiv, cu intoxicație la Paracetamol. A luat timp de mai multe zile câte două comprimate de paracetamol la patru ore. Starea lui era foarte gravă, cu saturație mică de oxigen în sânge”, a precizat medicul Andreea Stărică, din cadrul SJA Botoșani.

Bărbatul în vârstă de 70 de ani a fost preluat de medicii de la Urgențe și internat imediat pe Secția de Terapie Intensivă în stare critică. Din păcate, starea acestuia a continuat să se agraveze, iar după aproape 24 de ore a suferit o insuficiență de organe, intrând în stop cardio respirator. Medicii nu au mai putut să îi repornească inima, fiind declarat decesul, potrivit Știrilor Pro TV.

Medicul Radu Țincu a explicat la Digi24 cum i-a fost afectat bărbatului ficatul din cauza cantității prea mari de medicamente.

„Paracetamolul, chiar dacă e un medicament uzual pe care îl folosim cu toții și e fără prescripție medicală, poate determina toxicitate. Ea poate să apară chiar și la doze uzuale, dacă avem o boală hepatică cronică sau dacă îl combinăm cu alte medicamente care se metabolizează hepatic sau dacă luăm o supradoză. Înțeleg că acea persoană a luat două comprimate la 4 ore, asta înseamnă mai mult de 6 grame de paracetamol. Doza toxică e pe undeva pe la 4 grame la o persoană adultă și, pentru că a luat mai multe zile, asta a determinat hepatită acută toxică cu insuficiență hepatică fulminantă. Cel mai probabil, aceasta a fost cauza decesului”, a explicat medicul.

„Paracetamolul trebuie să-l folosim doar cu supraveghere medicală și trebuie să ne informăm măcar medicul de familie că vrem să folosim acest medicament, dacă avem boli cronice hepatice trebuie să luăm doze mai mici. Și, ce este foarte important, sunt mulți pacienți care combină mai multe medicamente cu aceeași substanță activă, dar cu alte denumiri. Au fost pacienți care au luat mai multe tipuri de medicamente care conțineau paracetamol și și-au supradozat această substanță”, a mai spus Țincu la Digi 24.


compass bilboard.jpg