Serviciul de Medicină Legală Ilfov a finalizat raportul în cazul morții Cristinei Țopescu, la aproape un an de la decesul acesteia. Fosta prezentatoare TV a murit după ce a suferit un un infarct miocardic acut. Analizele toxicologice au arătat că fosta vedetă TV nu consumase alcool, droguri sau medicamente în exces.
La un an de când Cristina Țopescu a fost găsită fără suflare în locuință, medicii legiști au finalizat raportul privind decesul acesteia. Surse medico-legale citate de Evenimentul Zilei susțin că decesul fostei jurnaliste a survenit după un infarct miocardic acut.
„Analizele toxicologice au iesit negative, adica in sange, in stomac si in tesuturi nu au fost evidentiate urme de alcool, de drog sau de substante nocive daunatoare corpului uman. Examenul anatomopatologic efectuat microscopic dupa parcurgerea unor etape pregatitoare ale tesuturilor prelevate (parafinare, cernire…), a stabilit cauza mortii.
Este vorba de un infarct miocardic acut produs pe fondul unei ateroscleroze coronariane si a unei cardiopatii ischemice. Muschii striati ai cordului fusesea invadati cu grasime. E vorba de o uzura prematura a organismului, mai ales a vaselor de sange, din cauza alimentatiei si a sedentarismului”, au dezvăluit surse medico-legale pentru Evenimentul Zilei.
Reamintim că fosta jurnalistă a fost găsită decedată pe 12 ianuarie 2020.Atunci,ovecină a sunat la 112 și a alertat echipajele de Poliție.
Aceasta nu a mai fost văzută de aproape două săptămâni, iar mașina sa era nemișcată în curte tot de atunci.
Vecina a dat alarma după ce a văzut prin geamul locuinței Cristinei Țopescu că unul dintre câinii de care avea grijă era mort.








